AR03BTC4600N
Mfr.Part #
AR03BTC4600N
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 460 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Product Status :
Active
Resistance :
460 Ohms
Base Product Number :
AR03BTC
Ratings :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
aR
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Features :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AR03BTC4600N
Viking Tech AR03BTC4600N
AR Series, Thin Film, 460 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C