APTDF400AA60G
Mfr.Part #
APTDF400AA60G
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
LP4
Description
DIODE MODULE 600V 500A SP6
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Phases :
1
Number of Pins :
4
Current - Reverse Leakage @ Vr :
750μA @ 600V
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Pin Count :
3
Case Connection :
Isolated
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Chassis Mount, Screw
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
750µA
Number of Terminations :
3
Peak Non-Repetitive Surge Current :
3kA
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Factory Lead Time :
36 Weeks
Element Configuration :
Common Anode
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
175°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Terminal Position :
UPPER
Reverse Recovery Time :
160 ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2V @ 400A
JESD-609 Code :
e1
Number of Elements :
2
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Application :
ULTRA FAST RECOVERY POWER
Mounting Type :
Chassis Mount
Average Rectified Current :
500A
Forward Current :
500A
ECCN Code :
EAR99
Published :
Diode Type :
Standard
Package / Case :
LP4
Datasheets
APTDF400AA60G
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 500A 600V-DC 2-Element LP4 Chassis Mount
APTDF400AA60G Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 500A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 750μA.
APTDF400AA60G Features
a peak voltage of 750μA
a reverse voltage peak of 750μA
APTDF400AA60G Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
APTDF400AA60G applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23