APT2X100D40J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APT2X100D40J
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 400V 100A ISOTOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Type :
Standard
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
4
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Phases :
1
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
100A
Case Connection :
Isolated
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 400V
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Diode Configuration :
2 Independent
Average Rectified Current :
100A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1kA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Pins :
4
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Voltage - Rated DC :
400V
Terminal Position :
UPPER
Radiation Hardening :
No
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Elements :
2
Forward Current :
100A
Packaging :
Tube
Reverse Recovery Time :
50 ns
JESD-609 Code :
e1
Forward Voltage :
1.5V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Number of Terminations :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Reverse Current :
500μA
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100A
Datasheets
APT2X100D40J
Microchip Technology APT2X100D40J
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 100A 400V-DC 2-Element SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
APT2X100D40J Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1.5V.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 100A.The part can draw a current of 100A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 500μA.
APT2X100D40J Features
1.5V forward voltage
a peak voltage of 500μA
a reverse voltage peak of 500μA
APT2X100D40J Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
APT2X100D40J applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23