APS12400LLHALX-1H2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APS12400LLHALX-1H2A
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Package / Case
SOT-23W
Datasheet
Download
Description
MAG SWITCH LATCH/BIPLR SOT23W
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Magnetic Sensors - Switches (Solid State)
Package / Case :
SOT-23W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
Open Drain
Series :
Automotive, AEC-Q100
Function :
Latch, Bipolar Switch
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Sensing Range :
4mT Trip, -4mT Release
Voltage - Supply :
3V~24V
Test Condition :
-40°C ~ 150°C
Polarization :
South Pole
Current - Supply (Max) :
17mA
Allegro MicroSystems APS12400LLHALX-1H2A
Automotive, AEC-Q100 Series Open Drain 3V~24V -40°C~150°C Latch, Bipolar Switch South Pole 4mT Trip, -4mT Release 17mA-Supply (Max) SOT-23W
APS12400LLHALX-1H2A Overview
During packaging, the magnetic switch is protected against damage with the Tape & Reel (TR). SOT-23W packages are used for safety reasons to protect magnetic switches. For good performance, the magnetic switches can supply 17mA.
APS12400LLHALX-1H2A Features
Packaging: Tape & Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 3V~24V
Operating Temperature: -40°C~150°C
Mounting Type: Surface Mount
Output Type: Open Drain
Maximum Supply Current: 17mA