AP7368D-12RS4-7
Mfr.Part #
AP7368D-12RS4-7
Package / Case
X1-DFN1612-8
Description
LDO CMOS HICURR X1-DFN1612-8 T&R
Product Category :
Special Purpose Regulators
Output Type :
FIXED
Package / Case :
X1-DFN1612-8
Series :
AP7368
Quiescent Current :
110 uA
Output Voltage :
1.2 V
RoHS :
Details
Voltage - Input :
1.7V ~ 5.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Type :
Low Dropout Regulator
Supplier Device Package :
X1-DFN1612-8 (Type B)
Output Current :
1 A
Load Regulation :
1 mV
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Dropout Voltage :
240 mV
Voltage - Output :
1.2V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
LDO, Cameras, Wireless Devices
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Product Status :
Active
Number of Outputs :
1 Output
Product :
LDO
Line Regulation :
0.02 %/V