AP2139AK-2.8TRG1
Mfr.Part #
AP2139AK-2.8TRG1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.8V 250MA SOT23-5
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Output Type :
FIXED
Number of Pins :
5
Voltage Dropout (Max) :
0.8V @ 250mA
Max Operating Temperature :
85°C
Control Features :
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Mount :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Input Voltage :
6V
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Contact Plating :
Tin
Operating Supply Current :
1μA
Min Input Voltage :
2.5V
Voltage - Input (Max) :
6V
Current - Quiescent (Iq) :
1.5μA
1
Quiescent Current :
1.5μA
Protection Features :
Over Current
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current - Output :
250mA
Output Voltage :
2.8V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Surface Mount
Weight :
29.993795mg
Max Output Current :
250mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
2%
Dropout Voltage :
500mV
Polarity :
Positive
Accuracy :
2 %
Datasheets
AP2139AK-2.8TRG1
Diodes Incorporated AP2139AK-2.8TRG1
[Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP2139AK-2.8TRG1] Overview
Introducing the AP2139AK-2.8TRG1, a premier linear voltage regulator meticulously crafted by Diodes Incorporated to meet the demands of modern electronic applications. Engineered with precision and reliability in mind, this IC offers a stable output voltage of 2.8V with a current rating of 250mA, ensuring consistent performance even under varying load conditions.
[AP2139AK-2.8TRG1] Features
  • Stable output voltage of 2.8V
  • Maximum current rating of 250mA