AP2132UMP-1.8TRG1
Mfr.Part #
AP2132UMP-1.8TRG1
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LIN POS ADJ 2A 8PSOP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Input Voltage :
1.4V
Reference Voltage :
612mV
Number of Pins :
8
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.6V 1.8V
Package / Case :
Dropout Voltage :
300mV
Supplier Device Package :
8-PSOP
Number of Regulators :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Accuracy :
2 %
Polarity :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) :
300μA
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Outputs :
1
Voltage - Output (Max) :
3V
PSRR :
60dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features :
Enable, Power Good
Factory Lead Time :
25 Weeks
Max Input Voltage :
5.5V
Contact Plating :
Tin
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 2A
Quiescent Current :
300μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
85°C
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Current - Output :
2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
1.8V
Datasheets
AP2132UMP-1.8TRG1
Introducing Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP2132UMP-1.8TRG1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, AP2132UMP-1.8TRG1 pinout, AP2132UMP-1.8TRG1 datasheet PDF, AP2132UMP-1.8TRG1 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP2132UMP-1.8TRG1 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Diodes Incorporated AP2132UMP-1.8TRG1
[Voltage Regulators - Linear] Overview
With a maximum output current of 2A and a versatile adjustable output voltage, this regulator empowers engineers with the flexibility to adapt to diverse application requirements. Its compact 8PSOP package ensures easy integration into space-constrained designs, making it an ideal choice for various industrial and commercial projects.
AP2132UMP-1.8TRG1 Features
  • Highly efficient linear voltage regulation
  • Adjustable output voltage
  • Maximum output current of 2A