AP2125KC-4.2TRG1
Mfr.Part #
AP2125KC-4.2TRG1
Package / Case
SC-82
Description
IC REG LINEAR 4.2V 300MA SC82
Supplier Device Package :
SC-82
PSRR :
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA
Voltage - Input (Max) :
6V
Dropout Voltage :
200mV
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.2V
Output Voltage :
4.2V
Current - Output :
300mA
Datasheets
AP2125KC-4.2TRG1
Enable Fixed PMIC SC-82
AP2125KC-4.2TRG1 Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SC-82 cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 300mA at the moment. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. Under 85°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below -40°C are not allowed on the chip.
AP2125KC-4.2TRG1 Features
200mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C