AP2125KC-3.3TRG1
Mfr.Part #
AP2125KC-3.3TRG1
Package / Case
SC-82
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SC82
PSRR :
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Voltage :
3.3V
Voltage - Input (Max) :
6V
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Control Features :
Enable
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA
Max Operating Temperature :
85°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Device Package :
SC-82
Current - Output :
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Dropout Voltage :
200mV
Package / Case :
Datasheets
AP2125KC-3.3TRG1
Enable Fixed PMIC SC-82
AP2125KC-3.3TRG1 Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in SC-82 case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 300mA from this regulator IC. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. You should use the regulator IC when the temperature is below 85°C. It is not possible to operate the chip below -40°C operating temperature.
AP2125KC-3.3TRG1 Features
200mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C