AP2125KC-3.3TRE1
Mfr.Part #
AP2125KC-3.3TRE1
Package / Case
SC-82
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SC82
Surface Mount
Number of Terminations :
4
Output Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA
Length :
2mm
Pin Count :
4
Package / Case :
SC-82
PSRR :
65dB (100Hz ~ 1kHz)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Dropout Voltage :
200mV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Input Voltage (Min) :
3.8V
Current - Output :
300mA
Output Voltage 1 :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
AP2125KC-3.3TRE1
Enable Fixed PMIC 4 SC-82
AP2125KC-3.3TRE1 Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a SC-82 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 4 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 300mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 4. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator.
AP2125KC-3.3TRE1 Features
200mV dropout voltage