AP2125KC-2.8TRE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP2125KC-2.8TRE1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-82
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SC82
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Input (Max) :
6V
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Max Operating Temperature :
85°C
Output Voltage :
2.8V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Current - Output :
300mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA
Package / Case :
SC-82
Operating Temperature :
-40°C~85°C
PSRR :
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Output Type :
FIXED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Dropout Voltage :
200mV
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Number of Regulators :
1
Datasheets
AP2125KC-2.8TRE1
Enable Fixed PMIC SC-82
AP2125KC-2.8TRE1 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a SC-82 case. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 300mA. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. If the temperature is below 85°C, it is recommended that you utilize this feature. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature.
AP2125KC-2.8TRE1 Features
200mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C