AP2125KC-2.5TRG1
Mfr.Part #
AP2125KC-2.5TRG1
Package / Case
SC-82
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SC82
PSRR :
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Output Voltage :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max) :
6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Supplier Device Package :
SC-82
Control Features :
Enable
Min Operating Temperature :
-40°C
Dropout Voltage :
200mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Output :
300mA
Datasheets
AP2125KC-2.5TRG1
Enable Fixed PMIC SC-82
AP2125KC-2.5TRG1 Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A SC-82 case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 300mA. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. When the temperature is below 85°C, you are advised to use the voltage regulator IC. The chip's operating temperature cannot be lowered below -40°C.
AP2125KC-2.5TRG1 Features
200mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C