AP2125KC-2.5TRE1
Mfr.Part #
AP2125KC-2.5TRE1
Package / Case
SC-82
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SC82
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Dropout Voltage :
200mV
Supplier Device Package :
SC-82
Operating Temperature :
-40°C~85°C
PSRR :
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Surface Mount
Control Features :
Enable
Output Voltage :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA
Current - Output :
300mA
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Input (Max) :
6V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Datasheets
AP2125KC-2.5TRE1
Enable Fixed PMIC SC-82
AP2125KC-2.5TRE1 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A SC-82 case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 300mA. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. The temperature should be below 85°C when you use the IC voltage regulator. There is no operating temperature below -40°C for the chip.
AP2125KC-2.5TRE1 Features
200mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C