AP2125K-2.5TRE1
Mfr.Part #
AP2125K-2.5TRE1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-5
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Output :
300mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Tape and Reel (TR)
Control Features :
Enable
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Output Voltage :
2.5V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Dropout Voltage :
200mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Max) :
6V
Supplier Device Package :
SOT-23-5
PSRR :
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA