AP2121N-3.2TRE1
Mfr.Part #
AP2121N-3.2TRE1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC REG LINEAR 3.2V 200MA SOT23-3
PSRR :
70dB (1kHz)
Dropout Voltage :
250mV
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.2V
Protection Features :
Over Current
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 200mA
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Input (Max) :
6V
Output Voltage :
3.2V
Datasheets
AP2121N-3.2TRE1
Diodes Incorporated AP2121N-3.2TRE1
Fixed PMIC TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AP2121N-3.2TRE1 Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 200mA from this regulator IC. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. You should use the regulator IC when the temperature is below 85°C. It is not possible to operate the chip below -40°C operating temperature.
AP2121N-3.2TRE1 Features
250mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C