AP2121N-2.5TRE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP2121N-2.5TRE1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
Positive
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Regulators :
1
Max Output Current :
200mA
Number of Pins :
3
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Current - Output :
200mA
Quiescent Current :
50μA
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Output Voltage :
2.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Type :
FIXED
Number of Outputs :
1
Factory Lead Time :
23 Weeks
Accuracy :
2 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40°C
Protection Features :
Over Current
Voltage - Input (Max) :
6V
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
PSRR :
70dB (1kHz)
Max Input Voltage :
6V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 200mA
Dropout Voltage :
250mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Min Input Voltage :
2V
Datasheets
AP2121N-2.5TRE1
Diodes Incorporated AP2121N-2.5TRE1
Fixed PMIC TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AP2121N-2.5TRE1 Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 200mA. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 3 pins may be available. There is a maximum output current of 200mA for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 50μA Quiescent Current state. As a general rule, it is recommended that you use the IC voltage regulator when temperatures are below 85°C degrees Celsius. At the lowest operating temperature that can be reached by the chip, it is -40°C.
AP2121N-2.5TRE1 Features
250mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C