AP2121N-1.5TRE1
Mfr.Part #
AP2121N-1.5TRE1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC REG LINEAR 1.5V 200MA SOT23-3
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
RoHS Compliant
PSRR :
70dB (1kHz)
Protection Features :
Over Current
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Type :
FIXED
Length :
2.92mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Input Voltage :
2V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
3
Factory Lead Time :
25 Weeks
Pin Count :
3
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 1 :
1.5V
Dropout Voltage :
400mV
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 200mA
Quiescent Current :
25μA
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Terminations :
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Accuracy :
2 %
Number of Functions :
Output Voltage :
1.5V
Max Output Current :
200mA
Terminal Pitch :
0.95mm
Datasheets
AP2121N-1.5TRE1
Diodes Incorporated AP2121N-1.5TRE1
Fixed 0.95mm PMIC 3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AP2121N-1.5TRE1 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 case. On the regulater IC chip, there are a total of 3 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. A total of 3 pins can be found on the board. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 3 pins on the chip. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 200mA. It operates in the 25μA Quiescent Current state.
AP2121N-1.5TRE1 Features
400mV dropout voltage