AP2115R5A-3.3TRG1
Mfr.Part #
AP2115R5A-3.3TRG1
Package / Case
SOT-89-5/6
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89-5
Factory Lead Time :
22 Weeks
Max Input Voltage :
6V
Contact Plating :
Tin
Accuracy :
1.5 %
Max Output Current :
1A
Supplier Device Package :
SOT-89-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Surface Mount
Control Features :
Enable
PSRR :
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Dropout Voltage :
450mV
Quiescent Current :
90μA
Voltage Dropout (Max) :
0.75V @ 1A
Package / Case :
SOT-89-5/6
Max Operating Temperature :
85°C
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Min Input Voltage :
2.5V
Output Voltage :
3.3V
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
5
Current - Output :
1A
Datasheets
AP2115R5A-3.3TRG1
Diodes Incorporated AP2115R5A-3.3TRG1
Enable Fixed Tin PMIC SOT-89-5/6
AP2115R5A-3.3TRG1 Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a SOT-89-5/6 package. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 1A. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 5. It works in 1A output current at mostIt operates in the 90μA Quiescent Current state. The regulator operates with a maximum operating temperature of 85°C. At the very least, the voltage regulator IC works with a -40°C operating temperature.
AP2115R5A-3.3TRG1 Features
450mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C