AP2115R5A-1.2TRG1
Mfr.Part #
AP2115R5A-1.2TRG1
Package / Case
SOT-89-5/6
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT89-5
Factory Lead Time :
23 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
SOT-89-5/6
Current - Quiescent (Iq) :
75µA
Number of Outputs :
1
Control Features :
Enable
Min Input Voltage :
2.5V
PSRR :
68dB (100Hz ~ 1kHz)
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Supplier Device Package :
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 1A
Current - Output :
1A
Voltage - Input (Max) :
6V
Max Output Current :
1A
Accuracy :
1.5 %
Max Input Voltage :
6V
Number of Regulators :
1
Contact Plating :
Tin
Dropout Voltage :
1.2V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Output Voltage :
1.2V
Number of Pins :
5
Quiescent Current :
75µA
Datasheets
AP2115R5A-1.2TRG1
Diodes Incorporated AP2115R5A-1.2TRG1
Enable Fixed Tin PMIC SOT-89-5/6
AP2115R5A-1.2TRG1 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A SOT-89-5/6 case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 1A. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 5 pins are on the chip. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 1A. It operates in the 75μA Quiescent Current state. The temperature should be below 85°C when you use the IC voltage regulator. There is no operating temperature below -40°C for the chip.
AP2115R5A-1.2TRG1 Features
1.2V dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C