AP205C106KQZ2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP205C106KQZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 50V X7R 2220
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Series :
FLEXITERM® APS
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.79mm
Feature :
Soft Termination
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Capacitance :
10μF
Thickness :
2.794mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Width :
5mm
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Mount :
Surface Mount
Ratings :
COTS
Thickness (Max) :
0.110 2.79mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
5.7mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.220Lx0.200W 5.59mmx5.08mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Applications :
High Reliability, Automotive, Boardflex Sensitive
Number of Terminations :
2
Datasheets
AP205C106KQZ2A
KYOCERA AVX AP205C106KQZ2A
FLEXITERM® APS 10μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.220Lx0.200W 5.59mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
AP205C106KQZ2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.220Lx0.200W 5.59mmx5.08mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
AP205C106KQZ2A Features
a size/dimension of 0.220Lx0.200W 5.59mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V