AP1506-50T5RL-U
Mfr.Part #
AP1506-50T5RL-U
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 5V 3A TO220-5R
Packaging :
Tube
Topology :
Single
Pbfree Code :
yes
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
EAR99
Frequency - Switching :
150kHz
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Base Part Number :
AP1506
Published :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V
Mounting Type :
Through Hole
Input Voltage-Nom :
12V
Weight :
3.000003g
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-220-5 Formed Leads
FIXED
Function :
Step-Down
JESD-30 Code :
R-XSFM-T5
Min Output Voltage :
5V
Positive
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Supply Voltage :
22V
Max Output Current :
3A
Output Voltage :
5V
Datasheets
AP1506-50T5RL-U
Diodes Incorporated AP1506-50T5RL-U
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Diodes Incorporated AP1506-50T5RL-U Overview
The Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Diodes Incorporated AP1506-50T5RL-U is a highly efficient, 5V 3A step-down voltage regulator, crafted by Diodes Incorporated, designed to meet the rigorous demands of powering complex electronics with precision. This robust regulator ensures stable and reliable voltage delivery in a variety of challenging applications. Its optimized design allows for improved thermal performance and reduced electromagnetic interference, making it a top choice for designers looking for a dependable power solution.
AP1506-50T5RL-U Features
  • Output Voltage: 5V
  • Output Current: 3A