AP1117E33L-13
Mfr.Part #
AP1117E33L-13
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Input Bias Current :
5mA
Max Output Current :
1A
Length :
6.7mm
Terminal Pitch :
2.3mm
Voltage - Input (Max) :
18V
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Weight :
7.994566mg
Quiescent Current :
10mA
Over Current, Over Temperature
Number of Pins :
Min Current Limit :
1.1A
Dropout Voltage :
1.3V
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Output Voltage 1 :
3.3V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Width :
3.7mm
Min Input Voltage :
-300mV
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A
Number of Functions :
Height :
1.7mm
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Output Voltage :
3.3V
PSRR :
60dB (180Hz)