AP1117E18L-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP1117E18L-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Min Input Voltage :
-300mV
Max Input Voltage :
18V
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
3.7mm
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
0°C
Weight :
7.994566mg
Polarity :
Positive
Supplier Device Package :
SOT-223
Output Voltage :
1.8V
Current - Output :
1A
PSRR :
60dB (180Hz)
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Current Limit :
1.1A
Voltage - Input (Max) :
18V
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Number of Pins :
4
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A
Max Output Current :
1A
Number of Regulators :
1
Quiescent Current :
10mA
Published :
Output Configuration :
Positive
Input Bias Current :
5mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Dropout Voltage :
1.3V
Height :
1.7mm
Number of Outputs :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Length :
6.7mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
AP1117E18L-13
Diodes Incorporated AP1117E18L-13
Fixed PMIC TO-261-4, TO-261AA
AP1117E18L-13 Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-261-4, TO-261AA case. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at 0°C~125°C TJ degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 1A are being output by it at the moment. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 4 axis. Upon reaching its maximal output current, 1A, it is able to satisfy the operation requirements. It operates in the 10mA Quiescent Current state. In the event that the temperature in your room falls below 125°C, then this feature should be used at such a time. During the operation of the chip, the chip's operating temperature is not less than 0°C degrees.
AP1117E18L-13 Features
1.3V dropout voltage
The maximum operating temperature of 0°C