AP1117D15L-U
Mfr.Part #
AP1117D15L-U
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A TO252-3
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Weight :
3.949996g
Mounting Type :
Surface Mount
Quiescent Current :
10mA
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Radiation Hardening :
No
Input Bias Current :
5mA
Min Current Limit :
1.1A
Voltage - Input (Max) :
18V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
PSRR :
60dB (180Hz)
Terminal Position :
Single
Dropout Voltage :
1.3V
Output Voltage 1 :
1.5V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Min Input Voltage :
6.4V
Output Type :
FIXED
Published :
Max Power Dissipation :
15W
Height :
2.29mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
6.58mm
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
AP1117
Number of Pins :
3
Voltage Tolerance-Max :
2%
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Pin Count :
4
Max Output Current :
1A
Number of Outputs :
1
Terminal Pitch :
2.28mm
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
5.57mm
Number of Functions :
1
Output Voltage :
1.5V
Number of Regulators :
ECCN Code :
EAR99
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A
Datasheets
AP1117D15L-U
Diodes Incorporated AP1117D15L-U
Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP1117D15L-U Overview
The Diodes Incorporated AP1117D15L-U is a high-performance linear voltage regulator, designed to deliver a steady, low-noise output of 1.5V with a current capacity of up to 1A. As part of the Voltage Regulators - Linear category, this component ensures reliable performance in a compact TO-252-3 package. Its robust design is optimized for a stable output voltage, making it an ideal choice for sensitive electronics where voltage consistency is critical. The inclusion of over-current and over-temperature protection enhances the safety, reliability, and longevity of both the regulator and the application it serves.
AP1117D15L-U Features
  • Output Voltage: 1.5V
  • Output Current: 1A