AP1086T18L-U
Mfr.Part #
AP1086T18L-U
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220-3
Voltage Regulators - Linear
Height :
9mm
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Min Input Voltage :
4.7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
TO-220-3
Output Configuration :
Positive
Power Dissipation :
15kW
Mounting Type :
Through Hole
Output Type :
FIXED
Weight :
6.000006g
Length :
10.2mm
JESD-30 Code :
R-XSFM-T3
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Width :
4.2mm
Max Power Dissipation :
15W
Voltage Tolerance-Max :
2%
Dropout Voltage :
1.3V
Terminal Pitch :
2.54mm
Min Current Limit :
1.6A
3
Pbfree Code :
yes
Output Voltage 1 :
1.8V
Voltage - Input (Max) :
12V
Output Voltage :
1.8V
Base Part Number :
AP1086
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
PSRR :
60dB (120Hz)
Mount :
Through Hole
1 (Unlimited)
Max Output Current :
1.5A
Datasheets
AP1086T18L-U
Diodes Incorporated AP1086T18L-U
Fixed 2.54mm AP1086 PMIC 3 TO-220-3
AP1086T18L-U Overview
Tube cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-220-3 case. On the Linear IC itself, there are 3 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Through Hole operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to 0°C~125°C TJ degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. On this chip, there are a total of 3 pins in total. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. For your information, the basic part number for this regulator IC is AP1086. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 1.5A.
AP1086T18L-U Features
1.3V dropout voltage