AP1086K33L-U
Mfr.Part #
AP1086K33L-U
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263-2
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1.5A
Current - Output :
1.5A
Min Current Limit :
1.6A
1
Packing Method :
Tape and Reel
Base Part Number :
AP1086
Length :
9.97mm
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage 1 :
3.3V
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Dropout Voltage :
1.3V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
PSRR :
60dB (120Hz)
Voltage Tolerance-Max :
2%
Terminal Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Single
Reach Compliance Code :
Unknown
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Max Power Dissipation :
15W
Min Input Voltage :
4.7V
Package / Case :
Output Voltage :
3.3V
Voltage - Input (Max) :
12V
Datasheets
AP1086K33L-U
Diodes Incorporated AP1086K33L-U
Fixed 2.54mm AP1086 PMIC 4 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
AP1086K33L-U Overview
This Voltage Regulator IC comes inTube packaging. This battery regulator is contained in a TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package. There are 2 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at 0°C~125°C TJ degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 1.5A. IC voltage regulator has a sum of 4 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 3. FYI, the basic part number for this IC regulator is AP1086. The way of packing the voltage regulator IC is TAPE AND REEL.
AP1086K33L-U Features
1.3V dropout voltage