AP1086K18L-U
Mfr.Part #
AP1086K18L-U
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO263-2
1
Qualification Status :
Not Qualified
Min Input Voltage :
4.7V
Package / Case :
Voltage Tolerance-Max :
2%
Width :
9.15mm
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Min Current Limit :
1.6A
Output Voltage 1 :
1.8V
Output Voltage :
1.8V
Base Part Number :
AP1086
Weight :
1.946308g
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Voltage - Input (Max) :
12V
Max Power Dissipation :
15W
Published :
Current - Output :
1.5A
PSRR :
60dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Dropout Voltage :
1.3V
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Pitch :
2.54mm
Length :
9.97mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Configuration :
Positive
Height :
4.45mm
Datasheets
AP1086K18L-U
Diodes Incorporated AP1086K18L-U
[Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP1086K18L-U] Overview
Introducing the AP1086K18L-U, a high-performance linear voltage regulator meticulously crafted by Diodes Incorporated to meet the stringent demands of modern electronic circuits. Engineered with precision and reliability in mind, this IC regulator offers a stable output voltage of 1.8V with a robust current handling capacity of 1.5A, ensuring consistent power delivery to your crucial components.
AP1086K18L-U Features
  • Highly efficient linear voltage regulation
  • Output voltage: 1.8V
  • Maximum output current: 1.5A