AP1084T18L-U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP1084T18L-U
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO220-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Single
Width :
4.2mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
3
Output Configuration :
Positive
Voltage Tolerance-Max :
2%
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
AP1084
Weight :
6.000006g
Length :
10.2mm
Output Voltage 1 :
1.8V
Output Type :
FIXED
Number of Functions :
1
Pin Count :
3
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 5A
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Output Voltage :
1.8V
Mount :
Through Hole
Dropout Voltage :
1.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
12V
Number of Pins :
Terminal Pitch :
2.54mm
Min Current Limit :
5.1A
Height :
9mm
Package / Case :
TO-220-3
Max Output Current :
5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Input Voltage :
4.7V
Number of Regulators :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tube
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Outputs :
Datasheets
AP1084T18L-U
Diodes Incorporated AP1084T18L-U
[Voltage Regulators - Linear] Diodes Incorporated AP1084T18L-U Overview
Introducing the AP1084T18L-U from Diodes Incorporated, a robust linear voltage regulator designed to meet the demanding requirements of various electronic applications. With a voltage output of 1.8V and a maximum current rating of 5A, this IC ensures stable and reliable power delivery, making it an ideal choice for both industrial and commercial use.