AP1084D18L-U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP1084D18L-U
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO252-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Width :
5.57mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Pin Count :
4
Output Voltage :
1.8V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 5A
Output Configuration :
Positive
Min Input Voltage :
4.7V
Base Part Number :
AP1084
Length :
6.58mm
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Min Current Limit :
5.1A
Package / Case :
Height Seated (Max) :
2.4mm
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
1
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Number of Pins :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Voltage 1 :
1.8V
Dropout Voltage :
1.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Published :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Terminal Pitch :
2.28mm
Number of Regulators :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Voltage - Input (Max) :
12V
Number of Outputs :
Lead Free :
Lead Free
Max Output Current :
5A
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Mount :
Surface Mount
Voltage Tolerance-Max :
2%
Datasheets
AP1084D18L-U
Diodes Incorporated AP1084D18L-U
Fixed 2.28mm AP1084 PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
AP1084D18L-U Overview
A Tube case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 2 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. 0°C~125°C TJ degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. There are 4 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 3 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is AP1084. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 5A.
AP1084D18L-U Features
1.3V dropout voltage