AP055C102JQT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP055C102JQT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Tolerance :
±5%
Reference Standard :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1000pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Length :
2.01mm
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
939.8μm
Applications :
High Reliability, Automotive
Ratings :
COTS
JESD-609 Code :
e2
Width :
1.25mm
Series :
APS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Height :
0.94mm
Datasheets
AP055C102JQT2A
KYOCERA AVX AP055C102JQT2A
APS 1000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
AP055C102JQT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
AP055C102JQT2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V