ANT-916-USP
Mfr.Part #
ANT-916-USP
Manufacturer
Linx Technologies
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
RF ANT 916MHZ CHIP SOLDER SMD
RF Antennas
Lead Free :
Lead Free
Frequency Range :
904MHz~928MHz
Published :
VSWR :
1.9
Series :
microSplatch™
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Height :
2.54mm
Frequency Group :
UHF 300MHz~1GHz
Bandwidth :
25MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Gain :
0.3dBi
Frequency :
916MHz
Impedance :
50Ohm
Applications :
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Lead Pitch :
5.1mm
Antenna Type :
Chip
Frequency (Center/Band) :
915MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Compliant
RF Family/Standard :
General ISM
Package / Case :
SMD/SMT
Datasheets
ANT-916-USP
Introducing RF Antennas Linx Technologies ANT-916-USP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:25MHz, Gain:0.3dBi, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:SMD/SMT, ANT-916-USP pinout, ANT-916-USP datasheet PDF, ANT-916-USP amp .Beyond RF Antennas Linx Technologies ANT-916-USP ,we also offer FXP831.07.0100C, FXP830.07.0100C, FXP830.24.0100B, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Linx Technologies ANT-916-USP
1 Bands Chip UHF 300MHz~1GHz Surface Mount Solder 915MHz 0.3dBi Tube ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
ANT-916-USP Overview
ANT-916-USP Features
With Surface Mount
microSplatch™ series
Above 85°C degrees Celsius