AMC22SAAN
Mfr.Part #
AMC22SAAN
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Published :
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
22
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
AMC22SAAN
Sullins Connector Solutions AMC22SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Beryllium Copper Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 22-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height