AMC16SAAN
Mfr.Part #
AMC16SAAN
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Number of Positions :
16
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
AMC16SAAN
Sullins Connector Solutions AMC16SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Beryllium Copper Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 16-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height