AMC1303M2510DWVR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMC1303M2510DWVR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC ISOLATED MOD 16BIT 78K 8SOIC
Stock
146
In Stock :
146
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
ADCs/DACs - Special Purpose
Number of Terminations :
8
Type :
Isolated Module
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Surface Mount :
yes
Output Bit Code :
BINARY
Resolution (Bits) :
16 b
Analog Input Voltage-Max :
0.25V
Number of Analog In Channels :
1
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Interface :
Serial
Terminal Form :
Gull wing
Number of Channels :
1
Width :
7.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height :
2.8mm
Number of Pins :
8
Terminal Position :
Dual
Number of Bits :
16
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
Base Part Number :
AMC1303
Analog Input Voltage-Min :
-0.25V
Data Interface :
CMOS, Serial
JESD-609 Code :
e4
Sampling Rate (Per Second) :
78K
Package / Case :
8-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Voltage Supply Source :
Analog Digital
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Thickness :
2.65mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
5.85mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
AMC1303M2510DWVR
Introducing ADCs/DACs - Special Purpose Texas Instruments AMC1303M2510DWVR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Type:Isolated Module, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Channels:1, Number of Pins:8, Base Part Number:AMC1303, Package / Case:8-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, AMC1303M2510DWVR pinout, AMC1303M2510DWVR datasheet PDF, AMC1303M2510DWVR amp .Beyond ADCs/DACs - Special Purpose Texas Instruments AMC1303M2510DWVR ,we also offer CS4344-DZZ, PCM1860DBT, TLV320ADC5140IRTWR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments AMC1303M2510DWVR
ADCs/DACs - Special Purpose Texas Instruments AMC1303M2510DWVR Overview
AMC1303M2510DWVR Features
This IC features a unique combination of elements that enhance its performance in challenging environments. Key features include a 16-bit analog-to-digital conversion, high isolation voltage up to 7000V peak, and a compact 8-SOIC package. The device also supports a wide temperature range, making it suitable for a variety of industrial applications. Additionally, its low power consumption and integrated features such as error reporting contribute to its operational efficiency and reliability.