AM29200-16KC/W
Mfr.Part #
AM29200-16KC/W
Manufacturer
Advanced Micro Devices
Package / Case
168-BQFP
Datasheet
Download
Description
AM29200 - RISC MPU, 32-BIT
Stock
221
In Stock :
221
Manufacturer :
Advanced Micro Devices
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
Bit Size :
32
Supplier Device Package :
168-PQFP (28x28)
Peripherals :
DMA
RAM (words) :
0
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
Subcategory :
Microprocessors
Speed :
16.67MHz
Has ADC :
No
Package Shape :
Square
Oscillator Type :
Internal
Low Power Mode :
No
Number of Terminals :
168
Base Product Number :
AM29200
EEPROM Size :
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
OPTEMP SPECIFIED AS TC; 4 PIPELINE STAGES; 8 MIPS SUSTAINED AT 16 MHZ; DRAM/ROM CONTROLLER
Seated Height-Max :
3.95 mm
Number of External Interrupts :
6
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
168-BQFP
Technology :
CMOS
Length :
28 mm
DMA Channels :
yes
Connectivity :
UART/USART
JESD-609 Code :
e0
JESD-30 Code :
S-PQFP-G168
Product Status :
Active
Pin Count :
168
Temperature Grade :
COMMERCIAL
AMD
PWM Channels :
Number of Timers :
1
Program Memory Size :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RAM Size :
Supply Current-Max :
234 mA
Number of DMA Channels :
2
Number of I/O Lines :
16
Package :
Bulk
Address Bus Width :
24
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Width :
28 mm
External Data Bus Width :
32
Boundary Scan :
ROM Programmability :
MROM
Power Supplies :
5 V
Format :
FIXED POINT
DAC Channels :
Program Memory Type :
ROMless
Series :
Terminal Position :
QUAD
Number of Serial I/Os :
1
Core Processor :
AM29000
Qualification Status :
Not Qualified
Integrated Cache :
Number of I/O :
16
ROM (words) :
0
HTS Code :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.75V ~ 5.25V
Terminal Pitch :
0.65 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C (TC)