AM1001-9PG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AM1001-9PG
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 41W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
35V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Approval Agency :
CE, cCSAus
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Current - Output (Max) :
8A
Efficiency :
72%
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Power (Watts) :
41W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Isolation :
2.8kV
Series :
Melcher M (50W)
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input (Min) :
8V
Voltage - Output 1 :
5.1V
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C~71°C
Size / Dimension :
6.60Lx1.54W x 4.37 H 167.6mmx39.1mmx111.0mm
Datasheets
AM1001-9PG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH