ALZ52F12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALZ52F12
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Published :
Termination :
PC Pin
Number of Terminations :
6
Coil/Input Supply Type :
DC
Reference Standard :
UL; VDE
Additional Feature :
LOW PROFILE
Coil Insulation :
Class F
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
PCB Hole Count :
6
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
33.3mA
Release Time :
5ms
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operate Time :
15ms
Body Height :
15.7mm
Max Current Rating :
16A
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
Throw Configuration :
SPST
Termination Style :
PC Pin
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Seal Rating :
Sealed - Fully
Contact Resistance :
100MOhm
Max Voltage Rating (AC) :
440V
Weight :
12g
Coil Power :
400mW
Relay Action :
Momentary
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Depth :
12.5mm
Coil Voltage :
12VDC
Contact/Output Supply Type :
AC
Package / Case :
DIP
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
5000 Vrms
Switching Voltage :
440VAC -Max
Input Switching Control Type :
Random
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Number of Pins :
Series :
ALZ
Coil Voltage (DC) :
12V
Voltage - Rated AC :
440V
ECCN Code :
EAR99
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Resistance :
360Ohm
Surface Mount :
No
Length :
28.8mm
Power Rating :
400mW
Must Release Voltage :
1.2VDC
Physical Dimension :
28.8mm x 12.5mm x 15.7mm