ALZ12F24
Mfr.Part #
ALZ12F24
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Switching Voltage :
440VAC -Max
Contact/Output Supply Type :
AC
Coil Voltage :
24VDC
Depth :
12.5mm
UL; VDE
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Length :
28.8mm
Max Voltage Rating (AC) :
440V
ALZ
Width :
12.5mm
Max Current Rating :
16A
Package / Case :
DIP
Contact Resistance :
100MOhm
Coil Power :
400mW
Height :
15.7mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
Packaging :
Tube
Number of Pins :
8
Mount :
Through Hole
Current Rating :
16mA
Class F
Power Rating :
400mW
15ms
REACH SVHC :
No SVHC
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@440VAC
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Through Hole
Power Consumption :
400mW
Seal Rating :
Sealed - Fully
Coil Current :
16.7mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Must Release Voltage :
2.4VDC
Coil Resistance :
1.44kOhm
Voltage - Rated AC :
440V
Coil Voltage (DC) :
24V