ALE12B12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALE12B12
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
REACH SVHC :
Unknown
Depth :
12.4mm
Mount :
Through Hole
Coil Current :
33.3mA
Lead Free :
Lead Free
Max Current Rating :
16A
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
ECCN Code :
EAR99
Coil Voltage :
12VDC
Factory Lead Time :
22 Weeks
Throw Configuration :
SPST
Must Release Voltage :
0.6VDC
Published :
Voltage - Rated AC :
277V
Additional Feature :
RELEASE TIME WITH DIODE
Height :
24.9mm
Physical Dimension :
28.6mm x 12.4mm x 24.9mm
Series :
ALE
Contact/Output Supply Type :
AC
Mounting Type :
Through Hole
Switching Voltage :
277VAC -Max
Width :
12.4mm
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Pbfree Code :
yes
Termination :
PC Pin
Coil Power :
400mW
Power Consumption :
400mW
Power Rating :
400mW
Coil Insulation :
Class B
Coil/Input Supply Type :
DC
Must Operate Voltage :
9VDC
Length :
28.6mm
Number of Pins :
3
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Type :
Non Latching
Relay Action :
Momentary
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Release Time :
20 ms
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@277VAC
Weight :
17g
Operate Time :
20ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Resistance :
360Ohm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Voltage (DC) :
12V