AKR200C420L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AKR200C420L
Manufacturer
LEM USA, Inc.
Package / Case
200
Datasheet
Download
Description
CURR SENSE XFMR 200A
Manufacturer :
LEM USA, Inc.
Product Category :
Current Sense Transformers
Current Rating (Amps) :
200A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-20°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Supply Voltage (DC) :
24V
Height Seated (Max) :
0.933 23.70mm
Accuracy :
1 %
Series :
AKR
Package / Case :
200
Type :
Non-Invasive (Solid Core)
Max Operating Temperature :
50°C
Operating Supply Voltage :
150V
Wire/Cable Diameter :
19 mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
14 Weeks
Frequency Range :
10Hz~400Hz
Mount :
Panel
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
3.500Lx2.181W 88.90mmx55.40mm
Datasheets
AKR200C420L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H