AK10E-380C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AK10E-380C
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
401V
Supplier Device Package :
Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
520V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10000A (10kA) (8/20μs)
Termination Style :
Radial
Product Type :
TVS Diodes
Series :
AK10E
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance @ Frequency :
Applications :
Telecom
Mounting Type :
Through Hole
Clamping Voltage :
520 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
380V
Product Status :
Active
Power - Peak Pulse :
Package :
Bulk
Breakdown Voltage :
401 V
Bidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Working Voltage :
380 V
Polarity :
Bidirectional
Number of Channels :
1 Channel
Power Line Protection :
No
Package / Case :
Datasheets
AK10E-380C
Introducing Eaton-Electronics Division AK10E-380C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Zener, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ), Number of Channels:1 Channel, Package / Case:Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center), AK10E-380C pinout, AK10E-380C datasheet PDF, AK10E-380C amp .Beyond Eaton-Electronics Division AK10E-380C ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.