AK10E-076C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AK10E-076C
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 76VWM 140VC AXIAL
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Series :
AK10E
Working Voltage :
76 V
Termination Style :
Radial
Breakdown Voltage :
85 V
Number of Channels :
1 Channel
Product Type :
TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Axial
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power - Peak Pulse :
Applications :
Telecom
Mounting Type :
Through Hole
Clamping Voltage :
140 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
140V
Power Line Protection :
No
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
76V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10000A (10kA) (8/20μs)
Package / Case :
Package :
Bulk
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
85V
Type :
Zener
Datasheets
AK10E-076C
Introducing Eaton-Electronics Division AK10E-076C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1 Channel, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ), Type:Zener, AK10E-076C pinout, AK10E-076C datasheet PDF, AK10E-076C amp .Beyond Eaton-Electronics Division AK10E-076C ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.