AIUR-16-183K
Mfr.Part #
AIUR-16-183K
Description
FIXED IND 18MH 36MA 51 OHM TH
Through Hole
Min Operating Temperature :
-25°C
Core Type :
Drum
DC Resistance :
51 Ω
Inductance-Nom (L) :
18000 µH
Saturation Current :
38 mA
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
51Ohm Max
Supplier Device Package :
Radial Lead
Current - Saturation :
38mA
Lead Spacing :
3 mm
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Inductance :
18mH
Series :
AIUR-16
Diameter :
7 mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Diameter :
0.6 mm
Self Resonant Frequency :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Test Frequency :
10kHz
Termination :
Standard
Q @ Freq :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Height :
9.5 mm
Current - Saturation (Isat) :
38mA
Current Rating (Amps) :
36mA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Length :
7 mm
Shielding :
Unshielded
Height - Seated (Max) :
0.374 (9.50mm)
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Current Rating :
36mA
Datasheets
AIUR-16-183K
Abracon AIUR-16-183K
AIUR-16-183K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD