AIUR-10-561K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIUR-10-561K
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560UH 240MA 1.88OHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Saturation Current :
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Lead Spacing :
5 mm
Shielded :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Core Material :
Ferrite
Current Rating (Amps) :
240 mA
DC Resistance :
1.88 Ω
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Pitch :
5mm
Inductance-Nom (L) :
560 µH
Height :
8mm
Product Type :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
1.88Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
Package / Case :
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±10%
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Width :
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
AIUR-10
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Published :
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Q @ Freq :
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
560μH
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Brand :
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Functions :
1
Type :
Wirewound
Product :
Power Inductors
Ratings :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Surface Mount :
No
Shielding :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
Bulk
Test Frequency :
1kHz
Radiation Hardening :
Diameter :
8 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Saturation :
Mount :
Through Hole
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Application :
Power
Product Status :
Active
Length :
7.5 mm
Current Rating :
240mA
Number of Terminals :
2
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package :
Bulk
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Self Resonant Frequency :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Termination Style :
Radial
Terminal Placement :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Max DC Current :
240mA
Datasheets
AIUR-10-561K
Abracon AIUR-10-561K
AIUR-10-561K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD