AIUR-09-391K
Mfr.Part #
AIUR-09-391K
Description
FIXED IND 390UH 590MA 1.3 OHM TH
DC Resistance :
1.3 Ω
Inductance-Nom (L) :
390 µH
Max DC Current :
590mA
Length :
6 mm
Compliant
Lead Length :
6mm
Brand :
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Packing Method :
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance :
390μH
Current Rating :
590mA
Number of Functions :
1
Tolerance :
±10%
Height :
10mm
EAR99
Package Length :
6 mm
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Rated Current-Max :
0.59 A
Construction :
Cylindrical
Test Frequency :
1kHz
Diameter :
10 mm
Lead Pitch :
4mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Series :
AIUR-09
Current Rating (Amps) :
590 mA
Height - Seated (Max) :
0.256 (6.50mm)
Lead Spacing :
4 mm
Datasheets
AIUR-09-391K
Abracon AIUR-09-391K
AIUR-09-391K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD