AIUR-06-331K
Mfr.Part #
AIUR-06-331K
Description
FIXED IND 330UH 1.3A 394 MOHM TH
Current - Saturation :
1.62A
Lead Spacing :
7.37 mm
Shielding :
Unshielded
Max DC Current :
1.62A
RMS Current (Irms) :
1.3 A
Radial
Min Operating Temperature :
-40°C
Diameter :
12.7mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Tolerance :
±10%
Lead Diameter :
810 μm
Current Rating :
1.3A
Current Rating (Amps) :
1.3A
Core Type :
Drum
Height - Seated (Max) :
0.710 (18.03mm)
DC Resistance (DCR) :
394mOhm Max
Size / Dimension :
0.500Dia 12.70mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Pitch :
7.37mm
Series :
AIUR-06
Composition :
Current - Saturation (Isat) :
1.62A
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Inductance :
330μH
Height :
18mm
Max Operating Temperature :
125°C
Q @ Freq :
Length :
18mm
Width :
Inductance Tolerance :
Bulk
Saturation Current :
Self Resonant Frequency :
Height Seated (Max) :
0.710 18.03mm
Test Frequency :
1kHz
Termination Style :
Datasheets
AIUR-06-331K
Abracon AIUR-06-331K
AIUR-06-331K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD