AIT6E24-28SS-025
Mfr.Part #
AIT6E24-28SS-025
Description
CONN PLUG FMALE 24P SOLDER CUP
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Black
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
24
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Silver
Unshielded
Datasheets
AIT6E24-28SS-025
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
AIT6E24-28SS-025 Overview
AIT6E24-28SS-025 Features
AIT, MIL-5015 Derivative series
AIT6E24-28SS-025 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIT6E24-28SS-025 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER