AIT1E24-28PC-025-B30
Mfr.Part #
AIT1E24-28PC-025-B30
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Shell Size - Insert :
24-28
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Cable Clamp
1 (Unlimited)
Number of Pins :
16
Color :
Black
Number of Positions :
24
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Bulk
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
AIT1E24-28PC-025-B30 Overview
AIT1E24-28PC-025-B30 Features
AIT, MIL-5015 Derivative series
AIT1E24-28PC-025-B30 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIT1E24-28PC-025-B30 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER