AIT1A36-52SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIT1A36-52SS
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 52P SOLDER CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
AIT, MIL-5015 Derivative
Shell Size - Insert :
Applications :
Automotive, Industrial, Marine, Military
Insert Material :
Neoprene
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Silver
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
52
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
52
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Silver
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
AIT1A36-52SS
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 52 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
AIT1A36-52SS Overview
AIT1A36-52SS Features
AIT, MIL-5015 Derivative series
AIT1A36-52SS Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIT1A36-52SS Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER