AISR-875-182K
Mfr.Part #
AISR-875-182K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 1.8MH 200MA 5.05OHM TH
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
Shielding :
yes
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Factory Lead Time :
11 Weeks
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance :
7.1 Ω
Packaging :
Bulk
Core Material :
Ferrite
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Material - Core :
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Height :
7.5mm
Radiation Hardening :
No
Length :
7.5 mm
Q @ Freq :
Shielded :
Lead Pitch :
5mm
Termination :
Radial
Product :
Power Inductors
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Mounting Style :
PCB Mount
Rated Current-Max :
0.14 A
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Product Type :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
200 mA
Surface Mount :
No
Frequency - Self Resonant :
Number of Terminations :
2
Inductance-Nom (L) :
1800 µH
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
5.05Ohm Max
Lead Spacing :
5 mm
Max DC Current :
200mA
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Functions :
1
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Package :
Bulk
Type :
Wirewound
Brand :
Test Frequency :
1kHz
Series :
AISR-875
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Terminal Placement :
Radial
Termination Style :
Height - Seated (Max) :
0.295 (7.50mm)
Diameter :
7.8mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Inductance :
1.8mH
Application :
Power
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Current - Saturation :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
200mA
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
AISR-875-182K
Abracon AISR-875-182K
AISR-875-182K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD